Serwis archiwalny

AktualnościRSS

Jarosław Kaczyński oddał hołd Matce Bożej Piekarskiej

Jarosław Kaczyński oddał hołd Matce Bożej Piekarskiej Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium w Piekarach Śląskich, oddająca cześć słynącemu z łask obrazowi Matki Bożej Piekarskiej – Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej, jak co roku zgromadziła ponad 100 tys. wiernych. Pielgrzymi przyjechali ze wszystkich regionów Polski, przybyły delegacje Polonii z Teksasu, Wielkiej Brytanii, Francji. Wśród pątników był również Jarosław Kaczyński, kandydat na urząd Prezydenta RP.

Licznie ustawione poczty sztandarowe, m.in. górników, harcerzy, stowarzyszeń gdańskich i cechów wraz z przedstawicielami świata nauki, polityki, kultury i tysiącami mężczyzn, witały obraz Matki Bożej Piekarskiej niesiony do ustawionego na wzgórzu piekarskim ołtarza.

Pielgrzymkę poprowadził abp Damian Zimoń, metropolita górnośląski a Mszę Świętą koncelebrował ks. kard. Franciszek Macharski. Wśród wymienianych przez abp Zimonia personalnie gości znalazło się również nazwisko Jarosława Kaczyńskiego, którego powitano wyjątkowo długimi brawami.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej abp Zimoń skierował przemówienie do wiernych. „Polska potrzebuje ojca” – powiedział - „Broniąc rodzinę, bronimy Boga i Kościół”. Arcybiskup zaznaczył, że trzeba zwrócić szczególną uwagę na edukację w szkołach i środkach masowego przekazu. „Tam się dokonuje pierwsze przygotowanie do życia w małżeństwie i rodzinie” – przypominał.

O 350-leciu kultu Matki Bożej Piekarskiej i wspólnej modlitwie przy Jej obrazie nie zapomniał również papież Benedykt XVI. Słowa kierowane do pielgrzymów odczytano przed rozpoczęciem Mszy Świętej. Papież przekonywał o potrzebie solidarności i jedności ludzi, o roli Matki Boskiej w naszym życiu. W asyście męskiego chóru odśpiewano również „Bogurodzicę”.

Słowa homilii wygłosił ks. kard. Joachim Meisner. „Bóg nie jest samotnikiem, ani egoistą, lecz wspólnotą, miłością i przyjaźnią” – mówił.

W procesji z chlebem wyruszyli do ołtarza: Rycerze Kolumba, Bożogrobcy, śląska Polonia z Teksasu, górnicy, skauci, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości z Katowic, cech rzemiosł i cech fotografów, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich SKOK oraz śląsko-bytomska NSZZ „Solidarność”, która ofiarowała miniaturę pomnika wkrótce błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Na zakończenie Mszy Świętej, przed błogosławieństwem, krótkie przemówienie wygłosił Carl Anderson, gość ze Stanów Zjednoczonych związany z katolicką, świecką organizacją Rycerzy Kolumba. „Sumienie możemy formułować wyłącznie w solidarności z naszymi kapłanami” - mówił Anderson. Przypomniał słowa Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, które, jak wykazywał Anderson, chociaż dotyczyły wówczas samej Polski, teraz nabierają nowego wymiaru. Dzieło odnowienia oblicza tej ziemi, każdego narodu, nie zostało bowiem jeszcze dokonane.

„Dziś wiele słyszymy o globalizacji, o rozbiciu rodziny, zmarnowanych życiach. Skąd to się bierze? Jak powiedział w 1978 roku w Piekarach Jan Paweł II: człowiek jest powołany do miłości” – dodał – „Aby przemianie uległo oblicze całej ziemi, musimy powiedzieć „tak” miłości. Od „tak” wypowiedzianego przez mężczyzn i ojców zależy przyszłość Polski”.

Zdaniem Andersona odnowę ziemi trzeba rozpocząć od szerzenia katolickiej solidarności, opartej na starożytnej chrześcijańskiej mądrości mówiącej, że wszyscy jesteśmy braćmi.

Po Mszy Świętej do Jarosława Kaczyńskiego podchodzili wierni. Kandydat na urząd Prezydenta RP ściskał im dłonie, przyjmował wyrazy sympatii i szacunku.

Magdalena Żuraw

Galeria zdjęć

Materiały wideo

Drukuj
Powrót do listy
Wersja 3Wersja 2Wersja 1Ta sama treść różne odsłony