Serwis archiwalny

AktualnościRSS

Jarosław Kaczyński podpisał 10 tez programu dla studentów

Jarosław Kaczyński podpisał 10 tez programu dla studentów Kandydat na prezydenta Jarosław Kaczyński podpisał w piątek 10 tez programu dla studentów. Jarosław Kaczyński opowiedział się m.in. za bezpłatnymi studiami niezależnie od liczby studiowanych kierunków.

Kandydat zadeklarował, że jako prezydent sprzeciwi się zmianom zmierzającym do ograniczenia bezpłatności studiów. Poparł też zachowanie możliwości bezpłatnej nauki na kilku kierunkach. Zapewnił, że będzie działał na rzecz poszerzenia dostępu do kredytów studenckich i zwiększenia ich kwot.

Jarosław Kaczyński zobowiązał się również, że będzie wspierał dążenie do zapewnienia powszechnego dostępu studentów do internetu szerokopasmowego oraz elektronicznych baz wiedzy i bibliotek. Poparł też projekt obywatelski, który zakłada przywrócenie 49-procentowej ulgi dla studentów i uczniów na przejazdy PKP i PKS.

Jak podkreślił, popiera wprowadzenie częściowego wynagrodzenia za pracę wykonywaną w ramach praktyk i staży. Chciałby również, by instytucje publiczne zwiększyły liczbę oferowanych praktyk i staży.

Zdaniem kandydata, Polska w 2020 roku powinna być regionalnym liderem nowoczesnych technologii, a studenci powinni mieć możliwość kształcenia się w tym kierunku.

Jarosław Kaczyński zadeklarował, że podpisuje 10 tez „z pełnym przekonaniem”. „Dla waszej przyszłości, nas wszystkich, dla przyszłości Polski” - powiedział.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego pomyślność Polaków, to połączenie pomyślności milionów ludzi, którzy mają możliwość rozwijania się, dobrej pracy i uczestniczenia w tym wszystkim, co jest dzisiaj w świecie „na czele”. „To jest nasza ambicja, to jest ambicja jak najbardziej właściwa, to ambicja, która powinna być główną motywacją naszego marszu do przodu. Ku temu ma zmierzać moja prezydentura” - podkreślił.

Kandydat zauważył, że obecnie pojawia się zjawisko wykorzystywania młodych ludzi - jako bezpłatnych pracowników. „To jest nadużycie, z którym trzeba walczyć, trzeba tutaj wprowadzić odpowiednie przepisy” - zaznaczył.

Jego zdaniem, Polska musi wejść na drogę nadrabiania tego wszystkiego, co zostało zaniedbane w edukacji młodych ludzi w poprzednich latach. „To musi być jeden z przedmiotów naszego ponadpartyjnego, narodowego porozumienia, o które w trakcie kampanii wyborczej zabiegam. To jest sprawa o rozstrzygającym znaczeniu dla naszej przyszłości” - ocenił. „Warto być Polakiem, ale to, jak warto być Polakiem, będzie zależało w ogromnej mierze od tego, jak wy (studenci) wykorzystacie tą szansę, która dzisiaj istnieje” - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Kandydat zauważył, że w czasach kryzysu może pojawiać się u niektórych polityków pytanie, czy Polskę stać na duże wydatki na edukację. „Mamy środki europejskie, mamy niemałe środki własne (na edukację)” - przekonywał.

JS/PAP

Galeria zdjęć

Drukuj
Powrót do listy
Wersja 3Wersja 2Wersja 1Ta sama treść różne odsłony