Serwis archiwalny

AktualnościRSS

Jarosław Kaczyński: potrzebny kompromis ws. służby zdrowia

Jarosław Kaczyński: potrzebny kompromis ws. służby zdrowia Jarosław Kaczyński uważa, że sytuacja w służbie zdrowia jest dramatyczna. Jego zdaniem, aby to zmienić, potrzebny jest polityczny kompromis, do którego jego formacja jest gotowa.

W środę, z inicjatywy szefa SLD Grzegorza Napieralskiego, odbyło się w Sejmie spotkanie w sprawie sytuacji w służbie zdrowia. Wziął w nim udział oprócz lidera SLD Jarosław Kaczyński, prezes PSL Waldemar Pawlak oraz minister zdrowia Ewa Kopacz.

Jarosław Kaczyński mówił podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie - tuż przed rozpoczęciem „okrągłego stołu” - o zadłużeniu służby zdrowia i długim oczekiwaniu przez pacjentów na badania specjalistyczne. „To sytuacja, którą należy zmienić. To sytuacja alarmowa” - podkreślił.

Kandydat na prezydenta wymieniał, że Polska zajmuje m.in. 30 miejsce w konsumenckim rankingu zdrowia z 2010 roku, 25 miejsce w europejskim rankingu opieki nad pacjentami chorymi na cukrzycę, ostatnie miejsce w rankingu europejskim dostępności do onkologa.

Jarosław Kaczyński powiedział też, że rośnie zadłużenie szpitali i wynosi 2,5 mld złotych. „W moim przekonaniu, ponieważ budżet nie płaci za wiele procedur, które powinny być finansowane z budżetu, wobec tego szpitale, żeby realizować te procedury dodatkowo się zadłużają. Więc może być to suma jeszcze większa” - dodał.

Kandydat na Prezydenta podkreślił, że gdy PiS zaczynał rządzić zadłużenie szpitali wynosiło 4,8 mld zł, a na koniec 2007 r. już tylko 2,6 mld zł.

Jarosław Kaczyński - na przykładzie Małopolski - wyliczał, że na tomografię komputerową czeka się 4 miesiące, na by-passy - 6 miesięcy, na wizytę u endokrynologa - 7 miesięcy, u neurologa - 4 miesiące, u kardiologa - 4 miesiące; na gastroskopię - 8 miesięcy.

„To są dane, które w wielu wypadkach oznaczają niemożliwość uratowania człowieka, który ma chorobę zagrażającą życiu” - ocenił kandydat

„Jesteśmy gotowi do kompromisu, jesteśmy gotowi rozmawiać o rozwiązaniach proponowanych przez innych” - podkreślił. Powiedział też, że jego środowisko polityczne ma już plan na zmianę sytuacji w służbie zdrowia - plan b. ministra zdrowia Zbigniewa Religi, przewidujący m.in. utworzenie sieci szpitali.

Jarosław Kaczyński mówił, że sieć szpitali powinna być skonstruowana „w sposób racjonalny”, bo tylko wtedy będzie można racjonalnie wydawać pieniądze. Jak dodał, muszą być one wydawane „nie w zgodzie z przygotowaniami wojennymi PRL-u, bo tak był konstruowany cały system szpitalnictwa, w szczególności na ziemiach zachodnich i północnych, tylko w zgodzie z potrzebami dzisiejszej Polski”.

„My dzisiaj nie mamy zamiaru atakować Niemiec, Danii i innych państw, w związku z tym nie potrzebujemy takiego zaplecza” - powiedział kandydat na Prezydenta.

„Nie może być tak, by nasz kraj był przy końcu europejskich list, co kosztuje życie bardzo wielu ludzi” - mówił Jarosław Kaczyński. Dodał, że kwestia dostępności do niektórych usług medycznych to „sprawa portfela”.

„Jeżeli ktoś ma odpowiednie zasoby pieniężne, to on sobie te badania załatwi prywatnie, niektóre z nich są bardzo drogie” - powiedział kandydat na Prezydenta.

Jarosław Kaczyński mówił, że liczył na to, że w obradach „okrągłego stołu” weźmie udział Bronisław Komorowski lub premier Donald Tusk, którzy „są na równi w swojej partii”. „Ich obecność będzie dla nas satysfakcjonująca” - powiedział. Tusk ani Komorowski nie przybyli jednak na środowe spotkanie ws. służby zdrowia.

JS/PAP

Galeria zdjęć

Drukuj
Powrót do listy
Wersja 3Wersja 2Wersja 1Ta sama treść różne odsłony