Serwis archiwalny

AktualnościRSS

Debata poświęcona polskiej wsi i rolnictwu

Debata poświęcona polskiej wsi i rolnictwu

W debacie poświęconej sprawom polskiej wsi i rolnictwa uczestniczyła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska i doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego Jan Ardanowski.

Fedyszak-Radziejowska przekonywała, że „problem wsi to problem, w którym jak w soczewce widać kondycję państwa”. Według niej, od momentu naszego wejścia do Unii Europejskiej rolnicy potrzebują nie tylko ministra rolnictwa, który zajmuje się ich sprawami, ale również zabiegających o sprawy wsi na forum międzynarodowym premiera i ministra spraw zagranicznych.

Ardanowski zwracał uwagę, że wieś to 92 proc. powierzchni Polski, a rolnicy to 39 proc. społeczeństwa. „Polska wieś, rolnictwo są wielkim skarbem Polski” - przekonywał. Jak mówił, podstawowym zadaniem rolnictwa jest wyżywienie Polaków.

Podkreślił jednak, że potencjał produkcyjny polskiej wsi jest znacznie większy. Według Ardanowskiego, polskie rolnictwo jest w stanie wyprodukować żywność dla 80-100 mln ludzi. Jak podkreślał, część polskiej produkcji można przeznaczać na cele nieżywnościowe - na przykład do wytwarzania energii odnawialnej.

Ardanowski wyraził zdziwienie, że priorytety polskiej prezydencji w UE, która będzie miała miejsce w drugiej połowie 2011 r., nie obejmują spraw rolnictwa. Zaznaczył, że polska wieś nie oczekuje przywilejów, a jedynie równoprawnego traktowania.

MS / PAP

Galeria zdjęć

Drukuj
Powrót do listy
Wersja 3Wersja 2Wersja 1Ta sama treść różne odsłony