Serwis archiwalny

AktualnościRSS

Rozmowa z Pawłem Poncyljuszem w „Gościu Radia ZET”

W dzisiejszym programie „Gość Radia ZET” Monika Olejnik rozmawiała m.in. z rzecznikiem sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego Pawłem Poncyljuszem.

Monika Olejnik: Prawo i Sprawiedliwość proponuje podwyższenie zasiłków dla powodzian, pierwsze zasiłki to jest 6 tysięcy złotych, a państwo chcą żeby to było 12 tysięcy złotych.

Paweł Poncyljusz: Znaczy, wydaje się, że w tej sytuacji, jaka jest, kiedy nie mamy takiej pełnej ustawy, która była proponowana parę lat temu, odnośnie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, w tym również powodzi, no to w tej chwili trzeba zrobić pewne ruchy...

M.O.: Wie pan ustawa by nie pomogła, tylko są konkretne pieniądze potrzebne.

P.P.: No tak, ale powiedzmy sobie szczerze no konkretne pieniądze, Prawo i Sprawiedliwość policzyło, że to jest około 470 milionów, tyle potrzeba żeby naprawić szkody, jakie wyrządziła powódź i w tej sytuacji nadzwyczajnej myślę, że wszystkie ugrupowania w sejmie zgodzą się co do tego, że trzeba dokonać korekty budżetu i przekazać większe ilości pieniędzy na te rodziny, które straciły praktycznie wszystko, tak jak słyszymy.

M.O.: Czy Prawo i Sprawiedliwość zgadza się na poparcie specustawy powodziowej, w której mowa jest o tym, że łatwiej będzie wywłaszczyć osoby, które mają tereny, gdzie można wybudować wały i zbiorniki retencyjne.

P.P.: Te propozycje idą w tym samym kierunku, o którym Prawo i Sprawiedliwość mówiło jeszcze na końcu swojego rządu. Oczywiście to będzie wymagało tak naprawdę dokumentu, nad którym będzie można się pochylić, dlatego że no z drugiej strony środowiska rolników trochę są niepewne, czy ta ustawa nie zagraża im i własności ich, przede wszystkim wartości ich gruntów, ale myślę, że w tym kierunku musimy iść.

Przeczytaj cały wywiad

Drukuj
Powrót do listy
Wersja 3Wersja 2Wersja 1Ta sama treść różne odsłony