Serwis archiwalny

AktualnościRSS

Jarosław Kaczyński rozmawiał z ekspertami o szansach wydobycia gazu łupkowego

Jarosław Kaczyński rozmawiał z ekspertami o szansach wydobycia gazu łupkowego „Kwestia polskiej suwerenności energetycznej jest bardzo ważna w wymiarze ekonomicznym i politycznym” - podkreślił kandydat na prezydenta Jarosław Kaczyński w piątek w Krakowie na spotkaniu ze specjalistami przemysłu wydobywczego surowców energetycznych.

„Musimy się wszyscy tym zajmować - to jest święty obowiązek rządu” - dodał. Podkreślił, że Polska powinna zabezpieczyć swoje interesy w obszarze eksploatacji bogactw naturalnych poprzez odpowiednie rozwiązania prawne, a nawet działania służb specjalnych.

W spotkaniu, zorganizowanym w siedzibie spółki Poszukiwania Nafty i Gazu, wzięło udział kilkunastu teoretyków i praktyków zajmujących się badaniami, poszukiwaniami oraz wydobyciem surowców energetycznych. Jarosław Kaczyński spotkał się z ekspertami, aby zapoznać się z technologią oraz możliwościami wydobycia gazu łupkowego w Polsce.

Według specjalistów, ewentualne bariery technologiczne związane z wydobyciem tego gazu, byłyby dla polskiej nauki i branży wydobywczej z czasem możliwe do przełamania. Zwłaszcza w sytuacji, gdyby Polacy korzystali z doświadczeń Amerykanów, którzy interesują się polskimi złożami; największą barierą są jednak ogromne nakłady finansowe, jakich wymagają tego rodzaju przedsięwzięcia, bez stuprocentowej pewności ich powodzenia w konkretnych uwarunkowaniach geologicznych.

Jarosław Kaczyński wyraził przekonanie, że z problemem byłyby w stanie uporać się powoływane specjalnie w tym celu konsorcja, np. firm energetycznych i banków. „Polska na pewno powinna przynajmniej sprawdzić, czy można wykorzystać łupki” - dodał.

Kandydat na Prezydenta zwrócił uwagę uczestników spotkania na problem dotyczący „inżynierii prawnej, związanej z ewentualną eksploatacją łupków”, a polegający na zabezpieczeniu polskich interesów w tym przedsięwzięciu.

„Możemy nad tym całkowicie stracić kontrolę. () W tej chwili wszystkie państwa, które dysponują takimi bogactwami potrafią zabezpieczyć swoje interesy i te bogactwa w różnych wersjach są podstawą szerszej pomyślności. U nas z takimi rzeczami bywało różnie w ciągu tego dwudziestolecia, więc trzeba o tym pamiętać” - powiedział Jarosław Kaczyński.

„Inne niebezpieczeństwo jest takie, że pod nazwami firm nawet bardzo znanych, nawet wielkich w skali światowej () kryje się inna wielka firma, to znaczy Gazprom. Tu nie ma co ukrywać: chodzi o to, żeby się od Gazpromu całkowicie uniezależnić, a nawet - jak by było można - stworzyć pewną konkurencję. Tutaj odpowiednie rozwiązania prawne, odpowiednia uwaga, odpowiednia praca służb specjalnych jest potrzebna, bo tylko wtedy nie będzie tak, że się pewnego dnia okaże - daj Boże - że rzeczywiście mamy duże bogactwo, tylko niewiele z tego mamy, i w wymiarze ekonomicznym, i politycznym” - podkreślił kandydat na prezydenta.

Kaczyński opowiedział się za wykorzystaniem i rozwojem wielu źródeł i technologii pozyskiwania energii - od węgla przez surowce niekonwencjonalne po energię atomową.

Na koniec uczestnicy spotkania złożyli Jarosławowi Kaczyńskiemu życzenia z okazji 61. urodzin. „Nie ukrywam, że to dla mnie bardzo smutne urodziny, ale dziękuję bardzo” - odparł jubilat.

JS/PAP

Galeria zdjęć

Drukuj
Powrót do listy
Wersja 3Wersja 2Wersja 1Ta sama treść różne odsłony